Znaki drogowe to elementy, które znacznie wpływają na poprawę bezpieczeństwa zarówno pieszych, jak i kierowców oraz pasażerów. Dodatkowo usprawniają oraz porządkują ruch na ulicach. Jeśli chcesz postawić znak na przykład na swoim osiedlu lub pod siedzibą firmy, powinieneś zadbać o spełnienie szeregu wymogów formalnych. Tego typu oznaczenia nie można postawić bowiem samowolnie. Jak napisać wniosek o postawienie znaku drogowego? Podpowiadamy!
Wniosek o znak drogowy. Z jakimi regulacjami trzeba zapoznać się przed złożeniem dokumentów?
Przede wszystkim należy zaznajomić się z obowiązującymi przepisami, które można znaleźć w Rozporządzeniu Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Dodatkowo warto zapoznać się z nowszą publikacją z roku 2003, która dotyczy szczegółowych warunków technicznych dla znaków i ich umieszczania na drogach. Te przepisy przybliżą wymagania oraz doprecyzowują szczegóły związane z rozmieszczaniem tych elementów drogowych. Z opublikowanych i nadal obowiązujących dokumentów wynika, w jaki sposób należy napisać wniosek oraz gdzie go można złożyć. Bez znajomości tych przepisów nie należy rozpoczynać żadnych działań, związanych ze stawianiem nowego znaku drogowego. W przeciwnym razie wniosek będzie przygotowany nieprawidłowo oraz zostanie odrzucony.
Wniosek o postawienie znaku drogowego – wzór, z którego można skorzystać
Na niektórych stronach internetowych można znaleźć ofertę, dzięki której otrzymuje się gotowy wniosek o postawienie znaku drogowego. Jest to oczywiście odpłatna usługa. Istnieje również możliwość samodzielnego napisania wniosku. W takim dokumencie należy przede wszystkim uwzględnić:
- datę oraz miejsce złożenia wniosku;
- dane wnioskodawcy oraz odpowiedniego urzędu, w którym zostanie złożony dokument;
- podanie lokalizacji znaku drogowego;
- wyjaśnienie powodów, dla których konieczne jest umieszczenie znaku;
- podpis wnioskodawcy.
Bardzo ważne, aby składany wniosek nie był anonimy – koniecznie należy podać dane wnioskodawcy. W przeciwnym razie pismo nie zostanie rozpatrzone. Gotowy wniosek należy złożyć we właściwy urzędzie. A w jakim? Wszystko zależy od tego, jakiej drogi dotyczy wniosek. Dokument można złożyć w starostwie, w urzędzie miejskim, urzędzie wojewódzkim lub nawet w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie wskazanie odbiorcy, do którego ma trafić wniosek. W przeciwnym razie zostanie on również automatycznie odrzucony.
Wniosek o postawienie znaku drogowego [ wzór w PDF ]
Wniosek o znak drogowy. Czy procedura jest zakończona?
Po złożeniu wniosku o postawienie znaku drogowego w odpowiednim urzędzie należy czekać na decyzje. Działanie „na własną rękę” jest poważnym wykroczeniem [Samowolne postawienie znaku drogowego], dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać na pozwolenie. Po otrzymaniu zgody można postawić znak. Należy pamiętać, że musi on spełniać warunki, które są przedstawione we wspomnianym już Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Dlatego najczęściej takie zadania zleca się profesjonalnej firmie. Takie przedsiębiorstwa przeprowadzą procedurę zgodnie z obowiązującym prawem. Dodatkowo dopełnią wszelkich formalności, dostarczą prawidłowy znak oraz odpowiednio go zamontują.
Wniosek o znak drogowy. Sprawa prostsza niż może się wydawać
Jak widać, postawienie znaku drogowego nie jest takie trudne. Najważniejsze, aby dopełnić wszystkich, wymaganych formalności. Wystarczy postępować zgodnie z przedstawionymi wskazówkami oraz uzbroić się w cierpliwość. Jeśli procedura zostanie przeprowadzona zgodnie z prawem, znak będzie służył przez wiele lat. Zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom i uczestnikom ruchu drogowego.